Rodzaje kreatyny

Nie każdy z nas jest dobrze obeznany w rodzajach dostępnej w sklepach kreatyny. Nie trudno więc o błąd i wybór słabszej jakości produktu, podczas gdy w tej samej cenie – lub nawet tańszej – można kupić produkt o dużo lepszych parametrach, co z pewnością zaowocuje lepszą pracą naszych mięśni. Nie zagłębiając się zbytnio w temat wyróżniamy trzy główne rodzaje kreatyny: cytrynian kreatyny, monohydrat kreatyny oraz fosforan kreatyny. Opiszmy więc każdy z nich:

  • Cytrynian kreatyny to tak naprawdę – zresztą jak sama nazwa wskazuje – połączenie produktów cytrynianu oraz kreatyny. Dużo ekspertów uważa, że połączenie produktów cytrynianu oraz kreatyny powoduje dostarczenie do mięśni o wiele większej energii niż w przypadku zwykłej kreatyny. Nie ma jednak żadnych naukowych przesłanek co do tego, czy jest to rzeczywiście prawda. Nie ulega jednak wątpliwości, że cytrynian kreatyny posiada jedną, aczkolwiek istotną zaletę w postaci lepszej i szybszej rozpuszczalności w wodzie. Pamiętajmy jednak, że jest to najdroższy rodzaj kreatyny dostępny na rynku, choć wynagradza to szybkością aplikacji.
  • Monohydrat kreatyny to z całą pewnością najpopularniejszy rodzaj kupowanej kreatyny. Głównym tego powodem jest fakt, że jest to najtańszy i jednocześnie najbardziej preferowany rodzaj kreatyny, stosowany przez wielu kulturystów. Monohydrat kreatyny powstaje przy udziale połączenia cząsteczki wody z kreatyną. Skład monohydratu to w 88% kreatyna, a w pozostały 12 % woda. Rozpuszczalność monohydratu kreatyny nie należy do najszybszych, dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby uzyskać potrzebne efekty.
  • Fosforan kreatyny to tak naprawdę związana cząsteczka kreatyny z kwasem fosforanowym. Z obecnych badań wynika, że fosforan kreatyny jest najmocniejszym rodzajem kreatyny na rynku – jest o wiele mocniejszy w działaniu, niż monohydrat kreatyny. Dodatkową zaletą jest fakt, że zastosowanie fosforanu wpływa dobroczynnie na organizm człowieka, powodując tym samym opóźnienie uczucia zmęczenia.

Korzyści z przyjmowania kreatyny

Kreatyna nie jest zwykłym związkiem, który nie dostarcza naszemu organizmowi żadnych korzyści – właściwie wspomnieliśmy o nich już nieco wcześniej. Warto więc w jednym punkcie zamieścić wszystkie korzyści jakie daje suplementacja kreatyny. Korzyści jest z pewnością wiele, jednak najważniejsze z nich to poprawa wydolności organizmu podczas ćwiczeń fizycznych, zwiększenie zdolności naszych mięśni do wytwarzania energii oraz nieoceniona pomoc w syntezie białek, co stymuluje wzrost mięśni. Dodatkowo najnowsze badania dowiodły, że długoterminowe stosowanie kreatyny powoduje zwiększenie wydajności oraz wytrzymałości sportowców względem tych, którzy kreatyny nie stosowali.

Możliwe skutki uboczne

Właściwie rzecz biorąc przyjmowanie kreatyny nie ma skutków ubocznych – przynajmniej nigdy nie było one trwałe. Nie zmienia to jednak faktu, że przedawkowanie zalecanych dawek może powodować pewne nieprzyjemne objawy dla organizmu. Osoby, które nie przestrzegają zaleceń producenta z pewnością mogą narazić się na takie nieprawidłowości jak wahanie nastroju, wzrost agresywnego zachowania, problemy z żołądkiem (bóle), podatność na skurcze mięśni, wystąpienie reakcji alergicznych, sporadyczny obrzęk twarzy lub rąk, wypadanie włosów, trądzik, trudności w oddychaniu, biegunki, wymioty oraz problemy z nerkami. Trzymanie się podstawowych zasad takich jak dzień przyjmowania oraz ilość kreatyny pozwoli uniknąć tego rodzaju negatywnych przypadków – większość z nich jest graniczna na poziomie placebo.

Be the first to comment on "Rodzaje kreatyny"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*